MS-v-hokeji.cz Portál o MS v hokeji 2016

Zpravodajský web oficiálního sponzora MS v hokeji 2016

KDE SE HRAJE MS


Helsinky

Helsinky jsou hlavním a zároveň největším městem Finska s populací téměř 600 000 obyvatel. K městu, ležícímu na pobřeží Finského zálivu, náleží 315 ostrovů a ostrůvků.

Město bylo založeno v roce 1550 a hlavním městem je od roku 1812, kdy bylo přestavěno ruskými cary, pro které bylo tehdejší hlavní město, Turku, příliš vzdáleno od Petrohradu.

V dnešní době jsou Helsinky mezinárodní metropolí, i když pocit malého města stále přetrvává. Nejlepší je město navštívit v letním období, kdy se otevírají kavárny a restaurace a můžete si užívat sluníčka. Helsinky tvoří se sousedními městy Vantaa, Espoo a Kauniainen hustě propojené souměstí. Oblast Velké Helsinky, zahrnující další města, má populaci přes 1,3 milionu obyvatel.

Centrum města je v jižní části, na hlavní třídě Mannerheimintie. Nákupní třídy Aleksanterinkatu a Esplanadi jsou spojeny s Náměstím senátu – historickým centrem města. Mezi nejznámější turistické atrakce patří bývalá námořní pevnost Suomenlinna, která je od roku 1991 zapsaná na seznamu UNESCO. Pevnost, postavená Švédy, je nazývána „Gibraltar severu“ a patřila mezi největší pevnosti Baltu. V dnešní době má pevnost necelých 1000 obyvatel a součástí muzea jsou nejen katakomby, ale i restaurace a divadla. Místo je také ideální na pořádání pikniků. Ve městě je mnoho kostelů, mezi nejznámější patří bílá lutheránská katedrála na Náměstí senátorů. Navštívit můžete také Olympijský stadion, kde se konaly Olympijské hry v roce 1952.

Turistické informace

Informační centrum města Helsinky sídlí na rohu ulic Pohjoisesplanadi a Unioninkatu.
Tel: +358-9-31013300
Otevírací hodiny: Po – Pá: 9.00 – 20.00, So – Ne: 9.00 – 18.00.

Zobrazit město na mapě.


Hartwall Arena

Jedna z nejvyužívanějších hal v Evropě nese svůj název po pivovaru Hartwall. Byla otevřena v roce 1997 a během hokejových zápasů má kapacitu 13 349 diváků. V průběhu roku je využívána kromě sportu na různé kulturní akce. Hala je domácím hřištěm hokejového týmu Jokerit Helsinky.

web: Hartwall Arena

 

Stockholm

Hlavní a největší město Švédska s téměř 800 000 obyvateli. Stockholm je tvořen 14 ostrovy spojenými 50 mosty přes jezero Mälaren, které vtéká do Baltského moře. Se svými příměstskými oblastmi je nejzalidněnějším místem celé Skandinávie.

Město je živé, kosmopolitní a je hlavním politickým a kulturním centrem. Architektuře dominují ocel a pohádkové věže. Zajímavostí je, že 60% oblasti města tvoří vodní cesty, parky a zeleň. Stockholm má tak nejčistší vzduch ze všech Evropských metropolí.

První zmínky o městě pochází z roku 1252, kdy bylo důležitým centrem pro obchod s železem. Hlavním městem je od roku 1523 a sídlí v něm švédská vláda, parlament i král. Najdete zde dosud zachovalé budovy z 15. století. Historická oblast se nachází ve vnitřní části města. Město je členěno oblasti díky početným ostrovům. Severní vnitřní část, Norrmalm, je hlavním obchodním centrem s nespočetnými možnostmi k nákupům. Rušná pěší zóna Drottninggatan je v letních měsících doslova obležená turisty. Obchodní a residenční část je soustředěna do oblasti Östermalm, v jejímž centru je náměstí Stureplan. Na náměstí je velké množství obchodů, barů a nočních klubů. V teto oblasti najdete také spoustu muzeí, skanzen a chráněné zelené území, Djurgården, které je součástí Národního městského parku.

V jižní vnitřní části se nachází historické centrum – Staré město – Gamla Stan, kterému dominuje Královský palác Drottningholm, zapsaný na seznamu UNESCO, a Riksdag – budova švédského parlamentu. Na ostrově je mnoho krásných historických budov, stejně tak jako v dalších částech – Södermalm a Kungsholmen. Ostrovy jsou propojeny vodní cestou Slussen s mosty.

Turistické informace

Stockholmské turistické centrum, ul. Vasagatan 14
Otevírací hodiny: Po – Pá: 9.00 – 19.00, So: 10.00 – 17.00,
Ne: 10.00 – 16.00.

Zobrazit město na mapě.


Ericcson Globe

Hala byla postavena v roce 1989, kdy hostila Mistrovství světa v hokeji. V multifunkční hale se pořádají koncerty a další kulturní akce. Kapacita haly na hokejové zápasy je 13 850. V hale hrají důležité zápasy a derby týmy Djurgårdens IF Hockey a AIK Hockey.

web: Ericcson Globe